MEZINÁRODNÍ MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY
TRUCK TRIAL 2024

5. závod Kunštát u Boskovic
10. – 11. srpna 2024

Po prázdninové přestávce pokračovalo Mezinárodní mistrovství České republiky v truck trialu 2024 pátým závodem, který se uskutečnil 10. a 11.08.2024 v Kunštátu u Boskovic v Jihomoravském kraji. Letos do pískovny firmy KORA přijelo 47 posádek, z toho tři posádky z Polska a tři posádky ze Slovenska. Ve třídě S3/1, ve které soutěží posádka javornického autoklubu ve složení Tomáš Janků a Roman Kovář s vozem ROSS VIZA 330 4×4, se registrovalo pět posádek.

O tom, že to nebude jednoduché, jsme se přesvědčili hned v první sekci. V této sekci nasbírala posádka javornického autoklubu 164 trestných bodů a obsadili čtvrté místo. Ve druhé sekci se Tomášovi s Romanem dařilo, nasbírali 34 trestných bodů a obsadili v této sekci sdílené druhé místo s posádkou Jana Hubáčka  s Pragou V3S (#360). Ale startovní pole ve třídě S3/1 je velmi vyrovnané. Po dvou sekcích se javorničtí v průběžném pořadí posunuly na třetí místo se ztrátou 98 trestných bodů na místo druhé. Naději na lepší umístění však ukončila třetí sekce. Tu měli Tomáš s Romanem dobře rozjetou. Po třetí brance měli na svém kontu pouhých osm trestných bodů. Potom přišla čtvrtá branka s obtížným nájezdem kde se doslova „zasekli“ v protisvahu. Z obtížné situace se jim nakonec podařilo dostat, ale branku neprojeli a nasbírali dalších 190 trestných bodů. V sekci skončili čtvrtí a v průběžném pořadí klesli na čtvrté místo. Jejich ztráta na místo třetí byla v tu chvíli pouhých 26 trestných bodů. V tu chvíli na třetím místě byla posádka Bronislav Ševčík a Roman Fojtík s Pragou V3S (#385) se kterou bojuje javornická posádka o druhé místo v celkovém pořadí mistrovství. Ale už v této sekci bylo zřejmé, že se závodním vozem, s přední nápravou, není něco v pořádku. Čtvrtou sekci jeli Tomáš s Romanem jako první a to není zrovna výhoda. Přesto, že se snažili nasbírali 79 trestných bodů a skončili v této sekci na pátém místě. Po čtyřech sobotních sekcích ba posádka autoklubu na průběžném čtvrtém místě. Ztráta na třetí místo však narostla na 82 trestných bodů.

Poslední sobotní sekce byla asi nejnáročnější. Hluboké jámy zaplněné vodou smíchanou s jemným pískem a v tom branky. Javorničtí jeli v této sekci jako poslední. S nástrahami terénu se vypořádali ze všech nejlépe, nasbírali pouhých 14 trestných bodů a tuto sekci vyhráli. Po sobotě byla posádka javornického auto klubu v průběžném pořadí na čtvrtém místě se ztrátou 57 trestných bodů na posádku na místě třetím. A to v truck trialu není zase tak velká ztráta, která by se nedala dohnat. Ve Vřesové dohnali kluci ztrátu 466 trestných bodů na třetí místo.
Otázkou ale byl stav závodního vozu. Již v průběhu soboty se začaly projevovat problémy s ložisky v reduktorech na přední nápravě. Nakonec se rozhodlo v závodu nepokračovat a tak posádka javornického autoklubu za závodu odstoupila. V truck trialu platí pravidlo, že posádka je v závodu hodnocena, pokud absolvuje alespoň jednu soutěžní sekci bez ohledu na to, zda závod dokončí nebo nedokončí . A tak za neabsolvování čtyř nedělních sekcí nasbírali kluci 2.240 trestných bodů a v závodu obsadili páté míst. Jejich největší soupeři o celkové druhé místo v mistrovství, Bronislav Ševčík a Roman Fojtík (#385) nakonec skončili na místě čtvrtém a tak Tomáš s Romanem na tuto posádku v celkovém průběžném hodnocení seriálu ztratili jenom jeden bod.
V průběžném pořadí Mezinárodního mistrovství České republiky v truck trialu je javornická posádka, Tomáš Janků a Roman Kovář, po pěti závodech na třetím místě se ztrátou dvou bodů na posádku na místě druhém. A tak o konečném pořadí na druhém místě mistrovství (první místo už má jisté posádka #360) rozhodne poslední závod, který se uskuteční 14. a 15. září 2024 ve Valašském Meziříčí.